Famp ve druhé juniorské skupině. tvoření elementárních matematických pojmů. Poznámky k hodině FAMP ve druhé juniorské skupině „velký-malý. jeden, mnoho, žádná. seskupení podle barev“ ve druhé juniorské skupině Poznámky lekce na FAMP 2

GCD pro FEMP ve 2. skupině juniorů

Připravil a vedl učitel N.P Bulbas.

Předmět:"Pojďme spočítat všechny hračky"

cíle:

Procvičte si skládání skupiny objektů a schopnost vybrat jeden ze skupiny objektů.

  • Upevnit znalosti pojmů: jeden, mnoho, málo.

Uveďte geometrický obrazec do kruhu.

Procvičte si správné pojmenování kruhu geometrického útvaru a obecného pojmu „hračka“.

Předváděcí vybavení: hračky - medvěd, zajíc, auto; leták: malé hračky tří typů - jeden, několik, mnoho (kostky, pyramidy, míč) vícebarevné kruhy podle počtu dětí.

Průběh lekce

Pedagog - Kluci, dnes jsem do skupiny přinesl hračky, ale z nějakého důvodu nikde nejsou, na stole je jen dopis. Pojďme si přečíst a zjistit, co se v něm píše.

Dopis: Píše ti zlý čaroděj, kdo ti vzal hračky, jestli ty

Pokud o nich uhodnete hádanky, vrátím vám je.

Pedagog - No, kluci, vyřešíme hádanky?

Děti - Ano.

Pedagog – pozorně poslouchejte.

Pedagog - Legrační zvířátko z plyše.

Jsou tam tlapky a jsou tam uši.

Dejte trochu medu té bestii

A udělat mu pelíšek.

Děti - Mishka.

Pedagog - pije benzín jako mléko,

Může běžet daleko.

Převáží zboží a lidi.

Znáš ji, samozřejmě?

Děti - Stroj.

Pedagog - Koule chmýří,

Dlouhé ucho.

Šikovně skáče

Miluje mrkev.

Děti - Zajíc

(Hračky Teddy Bear, Bunny a Car se objevují za doprovodu pohádkové hudby)

Pedagog - jsem velmi rád, že jste všechny hádanky uhádli správně.

Pedagog - Kluci, jak se dá jedním slovem nazvat medvěd, zajíček a auto?

Děti jsou hračky.

Pedagog – správně, k čemu jsou hračky?

Děti – hrát si s nimi.

Pedagog - Kluci, hračky vám přinesly dárky,

hračky malé hračky

Učiteli - Kirille, kolik míčků přinesl medvěd?

Kirill - Jedna.

Učitelko - Nasťo, kolik kostek auto přivezlo?

Nasťa - Hodně.

Učitelko - Viku, kolik pyramid přinesl zajíček?

Vika - Dva.

Pedagog – Je to hodně nebo málo?

Vika - Trochu, trochu.

Pedagog - Úkoly:

Ať jedno z dětí vezme míč a položí ho na stůl. Kolik koulí má medvěd a kolik je na stole?

Děti - Medvěd nemá koule. Na stole je jeden míček.

Vychovatel - Nasťa vezměte kostky a položte je na stůl.

Vychovatel - Nasťo, kolik kostek jste položili na stůl?

Nasťa - Vsadím pět kostek.

Pedagog - Kolik zbývá v autě?

Nasťa - V autě nezůstala jediná kostka.

Učitel - Bunny nabízí Rodionovi, aby si ho vzal

pyramidy, položte je na stůl poblíž auta.

Učiteli - Rodione, kolik pyramid ti dal zajíček?

Rodion - Dvě pyramidy.

Pedagog - Výborně kluci. Všichni jste úkol splnili správně.

Tělesná výchova minuta.

Jsme legrační hnízdící panenky, Tleskat.

Dobře, dobře.

Na nohou máme boty, Stompers.

Dobře, dobře.

V našich barevných letních šatech Předení, ruce na opasku.

Dobře, dobře.

Vypadáme jako sestry

Dobře, dobře.

Pedagog – mám zajímavé postavy

různé barvy, podívejte se.

Pedagog - Jak vypadají?

Děti - Na kruhu, kolečku, slunci.

Pedagog - správně. Povím vám o geometrickém obrazci kruhu. (ukazuji jeho obvod gestem)

Pedagog - Navrhuji, abyste vzal své malé kruhy a také ukázal, jak jsou kulaté, válel je v rukou, obdivoval je.

Pedagog - Kluci, ukažte mi, kdo má zelené kruhy. (Děti zvedají své hrnky)

Pedagog - Výborně, kluci, jsem rád, že znáte zelenou barvu.

Jak jinak vypadá zelený kruh?

Děti - Na zeleném semaforu.

Pedagog - správně.

Pedagog – Podívejme se na naše auto.

Řekněte mi, má auto části, které vypadají jako kruh?

Děti - Ano. To jsou kola.

Pedagog - Opravdu, podívejte se, jak se točí a auto může jet po silnici.

Vychovatel - Kluci, slyšel jsem, že si Mishka a Bunny o něčem povídají. Chtějí mi něco říct.

Pedagog - Kluci, naše hračky se chtějí omluvit; je čas, aby navštívili jinou skupinu. Počítání a hraní s kruhovou figurkou jsme si všichni užili, ale naše činnost se také chýlí ke konci.

Pojďme se rozloučit s hračkami. Řekněme jim, aby tě znovu viděli.

Děti - Sbohem.

(Hračky odjíždějí v autě za veselé hudby)

Olga Antonová
Lekce o FEMP ve druhé juniorské skupině podle federálního státního vzdělávacího standardu

"Jedna figurka, dvě figurky"

Cíle: Upevnit znalosti o geometrických tvarech, odpovědět na otázku „kolik?“ slovy jeden, mnoho, žádný.

Pokračujte v rozvoji schopnosti skládat skupina z jednotlivých objektů a vyberte z něj jeden objekt.

Přípravné práce: Naučte děti věnovat pozornost tvaru a barvě předmětů v každodenním životě.

Zkoumání jednoho a více předmětů.

Hry: "Jak to vypadá?" "V rovnoměrném kruhu"

Obsah programu. Vzdělávací cíle

nadále učit děti dialogu s učitel: poslouchejte a pochopte položenou otázku a jasně na ni odpovězte;

upevnit a zobecnit znalosti dětí o počtu předmětů (jeden, mnoho, žádný,

upevnit schopnost rozlišit a pojmenovat hlavní barvy: červená, modrá, žlutá, zelená;

Vývojové úkoly:

Rozvíjet sluchovou a zrakovou pozornost, představivost.

Rozvíjet řeč, pozorování, duševní činnost

Rozšiřovat a aktivovat slovní zásobu dětí.

Rozvíjejte logické myšlení.

Rozvíjet koordinaci, prostorovou orientaci, obohacovat motorické zkušenosti dětí.

Výchovné úkoly:

Pěstujte touhu pracovat;

Pěstujte laskavost a vstřícnost.

Vybavení a materiály:

Demonstrace: plyšová hračka Medvěd. Velká a malá kostka.

Velká a malá krabice

Leták: Velké a malé kostky podle počtu dětí. Jeden talíř na dítě. Modré kruhy v rozetách pro každé dítě.

Umístění: skupina(na koberci a u stolů)

Průběh lekce

1. Úvod do výchovné herní situace

Kluci, dnes k nám přijde host, ale musíte uhodnout, kdo k nám přijde, řeknu vám hádanku a uhodnete, kdo to je?

Legrační zvíře je vyrobeno z plyš:

Jsou tam tlapky a jsou tam uši.

Dejte té bestii trochu medu

A udělat mu pelíšek. kdo jsou tito chlapi? (Medvěd)

Přesně tak, je to medvěd, jmenuje se Mišutka.

Pojďme ho pozdravit a pozvat ho, aby si s námi zahrál.

2. Hlavní část.

1. Hra - úkol "Dejte kostky do krabic" (na koberci)

Vychovatel:

Kluci, naše Mišutka je smutná. Mišutko, proč jsi tak smutný?

Chlapi, říká, že se rozpadly dvě krabice kostek. Opravdu se podívejte, kolik kostek je na našem koberci. Pojďme je získat zvážit: -Alyosha jakou velikost mají kostky? (větší a menší). Jakou barvu mají kostky? Ptám se všech dětí individuálně.

Děti pojmenovávají barvy (modrá, žlutá, červená, zelená)

Mishutka ho požádá, aby mu pomohl uspořádat kostky krabice: velké kostky ve velké krabici a malé v malé krabici, pomozme Mishutkovi. Podívejte se na své kostky. Ukaž mi velkou kostku (ukázat) Zobrazit malé (ukázat)+ Připínám jednotlivě

Na učitelském stole jsou ukázky kostky: velký a Malý. Učitel jako první rozloží krabice a doprovází akce řečí.

Podívejte se, co je to za krabici? (velký)

Co je to za krabičku? (malý)

Kluci, velkou kostku dám do velké krabice a malou do malé krabice (děti plní úkoly po vysvětlení učitele, postupně přijdou a kostky vloží do krabic.)

Tak jsme pomohli Mishutkovi: velké kostky byly vloženy do velké krabice a malé do malé krabice. Medvěd je šťastný, usmívá se.

Tělesná výchova minuta:

"Medvěd"

Zvedněte své tlapy medvěda

Medvědí tlapy dolů

Medvídku, medvídku, toč se

A pak se dotknout země

A třete si bříško - raz, dva, tři!

Děti, pozvěme Mišutku, aby si s námi hrál u stolů.

2. Herní úkol "jeden a mnoho" (u stolů)

Talíře jsou rozloženy na stole. Každé dítě má svůj žlutý talíř a krabici s letáky (zelené kroužky.)

Vychovatel: Děti, máte na stole žlutý talíř. Jakou má tvar (kolo). A před vámi jsou krabice, které jsou v nich (kruhy) Jakou mají barvu? (zelená, kolik kruhů? (hodně). A na talířích (nikdo.)

Nyní si vezmete jeden hrnek po druhém a položíte ho na talíř. Kolik kruhů máš na talíři? (jeden za druhým). Kolik zbylo v krabici? (hodně). Nyní se ujistěte, že na talíři je hodně koleček a v krabici ani jedno. Děti úkol dokončí.

Kolik hrnků je v krabici? (nikdo)

A na talíři (hodně). Chlapi, podívejte, kolik hrnků má Mišutka na talíři? (nikdo). Každý z vás si dá na talíř jeden hrnek.

Julio, do kolika kruhů dáte? (jeden)

Platošo, kolik ti je? (jeden)+ Ptám se všech dětí

Kolik kruhů od vás Mišutka nasbíral? (hodně)

Nebyl jeden, ale je jich mnoho. Dejme tento talíř Mishutkovi.

"Děkuji vám, děti!" říká vám Mishutka.

Tak jsme byli skvělí, když jsme pomáhali skládat velké a malé kostky pro Mišutku a rozkládat kruhy (jeden, mnoho, žádný). Výborně!

Kluci, pojďme si ještě zahrát hru s Mishutkou "V rovnoměrném kruhu".

Děti, které se drží za ruce, chodí rytmicky v kruhu, mluvení:

Ve vyrovnaném kruhu

Jeden po druhém

Jdeme krok za krokem,

Zůstaň kde jsi!

Společně spolu

Udělejme to takhle!

Když slova skončí, zastaví se a opakujte pohyby, kterou učitel ukazuje např. skoč, otoč se, sedni, dupni nohou atp.

Kluci, je čas, aby se Mishutka vrátil domů, pojďme se s ním přátelsky rozloučit. Sbohem Mišutko!

Publikace k tématu:

"Kuřátko". Shrnutí lekce o FEMP ve druhé juniorské skupině Shrnutí lekce Druhá mladší skupina (Tvorba základních matematických pojmů) Téma: “Kuře.” Integrace vzdělávání.

Shrnutí závěrečné lekce o FEMP v přípravné skupině v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem „Neobvyklý host“ MDOU "Kizilsky Kindergarten No. 3" Shrnutí závěrečné lekce o FEMP v přípravné skupině v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem "Neobvyklý host".

Shrnutí závěrečné integrované lekce o FEMP ve druhé juniorské skupině Cíl: Upevnit znalosti dětí nabyté během školního roku. Cíle: Vzdělávací: - Posílit schopnost pojmenovávat části dne (ráno,...

Rozvíjející se předmětově-prostorové prostředí tématu GCD: hračkový dědeček, sada vojáků, stromy a keře z kartonu, dvě panenky, spousta zajíčků.

Shrnutí otevřené ukázky vzdělávacích aktivit na FEMP s přihlédnutím k federálnímu státnímu vzdělávacímu standardu ve druhé juniorské skupině „Walk with Kolobok“ Téma: "Procházka s Kolobokem." Programová oblast: Poznávání (FEMP) Integrace vzdělávacích oblastí: Poznávání (FEMP, komunikace. Typy.

Hodina matematiky ve školce pro děti 3-4 roky

Shrnutí GCD pro FEMP ve druhé juniorské skupině.

Předmět: "Jeden, mnoho, žádný"
Cílová: Naučte se najít mnoho podobných objektů v prostředí a izolovat z něj jeden objekt.
úkoly: Představte pojmy „jeden“ a „mnoho“.
Rozvinout schopnost koordinovat číslovku „jedna“ s podstatnými jmény v rodu a pádu.
Pěstujte dobrou vůli a touhu pomáhat herní postavě.
Materiály: košík, podzimní listí, obrázkové ilustrace jeden, mnoho, hračka medvěda.

Průběh lekce.

Moment překvapení: Učitel shromáždí děti do kruhu a řekne jim, že dnes k nim přišel na návštěvu medvěd a chce si s námi hrát.
Ptá se dětí, kde bydlí, co rád jí, jakou má barvu...

Děti sedí na koberci a hrají si s prsty na říkanku
"Mishka procházela mýtinou."
Po mýtině procházel medvěd prsty jedné ruky chodí po dlani
další
A našel jsem med v sudu. škrábavé pohyby prstů jednoho
ruce na dlani toho druhého
Vytáhl med tlapou, tlakem na střed dlaně
ukazováček druhé ruky
Olízl ho jazykem. krouživé pohyby ukazováčkem
prst ve středu dlaně druhé ruky
Žádný med. pevně zatni pěsti

Kde je med? narovnat napjaté prsty

Medvěd to hledá, ale nenajde. dlaně na tvářích, potřást hlavou

Je to nutné
Medvěd buď opatrný. ukazováčky
prsty obou rukou klepeme na kolena

Pak se dětí zeptejte: Kolik prstů je na ruce? (hodně), teď jsme schovali prsty do pěstí, kolik pěstí máme? (jeden). Výborně.

vychovatel: Jaké je teď roční období? (Podzim)
"Podzim, podzim k nám přišel a přinesl spoustu listí." Medvěd z lesa nám přinesl v košíku kytici podzimního listí.
- Co je v košíku medvěda? (listy)
- Kolik listů má medvěd v košíku? (Hodně)
- Vezmu si jeden list. Mám jeden žlutý list.
- Sašo, vezmi si list. Kolik listů jsi vzal? Jaký list máš? Máte jeden žlutý list. Opakovat. (Rozdejte všechny listy)
- Kolik listů bylo v košíku? Hodně.
- Kolik zbývá? Nikdo.
Listů bylo hodně, brali jsme jeden po druhém a nezbyl ani lísteček.
Pojďme si hrát s našimi listy.

Tělesné cvičení. "Jsme podzimní listí"
My, podzimní listí, jsme seděli na větvích.
Zafoukal vítr a my jsme letěli
Létali, létali a přistávali na zemi.
Vítr se znovu rozběhl a posbíral všechny listy,
Otočil je, obešel je a spustil na zem.
Nyní hlasitě křičíme „padá listí“ a zvracíme listí.

Kolik listů je v košíku? (Žádný) - Do košíku vložím 1 žlutý list. Kolik listů je v košíku? (jeden).
Nyní vezmete 1 list a vložíte jej do košíku.

P/I „Sbírat listy“
- Kolik listů je v košíku? (Hodně)
-Dávali jsme jeden po druhém a bylo jich hodně.
Mishka si s námi moc ráda hrála, teď nás zve na procházku podzimním lesem. Pojedeme tam vlakem.
Společně nastoupíme na lokomotivu, aby nás odvezla na návštěvu.

Hra "Vlak".
Děti postupují skupinkou jeden po druhém za písně „Jíme, jedeme do dalekých zemí...“ a pokládají ruce na ramena osoby vepředu. Lokomotiva „přijede“ ke stolu 1, kde je obrázek znázorňující jednu velkou houbu a mnoho malých.


- Kolik velkých hub? Kolik malých?
Pokračujme.


- Kolik malých ježků? Kolik velkých?
- Kolik jablek má každý ježek na zádech? (po jednom) Kolik listů má každý ježek na zádech? (hodně).


Na posledním obrázku, u kterého se děti zastaví, po povídání o něm, stejně jako u předchozích obrázků, učitelka dětem řekne, že medvěd žije na této mýtině a je čas, aby šel do svého pelíšku, medvěd si moc rád hrál s námi a chce se s vámi rozloučit a poděkovat. Je čas, abychom se vrátili do školky.
Sečteno a podtrženo.
- Kluci, kdo nás přišel navštívit?
- Co jsme udělali?
- Která hra se vám nejvíce líbila?
Chvalte všechny děti.

Po obědě můžete děti vyzvat, aby vybarvily obrázek, který jim Mishka nechala jako dárek.